Fatalny stan dróg w Paczkowie – pismo do UMiG Swarzędz

Na posiedzeniu rady sołeckiej w dniu 28.02.2020 r. postanowiono ponownie zwrócić się do Urzędu w sprawie fatalnego stanu dróg  gruntownych w miejscowości Paczkowo.

  1. W nawiązaniu do otrzymanej informacji mailowej w dniu 28.02.2020 r. od p. P. Nawrockiego dotyczącego równania i profilowania dróg gruntowych uważamy, że proponowany sposób naprawy jest ?wyrzucaniem środków finansowych w błoto?. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dogruzowanie i uzupełnienie wgłębień kruszywem. Równając drogę przy pomocy równiarki następuje zerwanie już utwardzonej częściowo drogi, a luźny materiał zasypuje tylko istniejące wgłębienia. Przy pierwszym deszczu następuje wypłukanie luźnego materiału i ponownie tworzą się dziury. Powyższą opinię opieramy na przykładzie z końca 2017 r. , kiedy równolegle z równaniem ulic: Folwarcznej, Budowlanej, Szparagowej, Rolnej, Groszkowej i innych, wykonano uzupełnienie kruszywem. Efektem takiego działania była bezproblemowa eksploatacja ulic przez dłuższy okres (ponad pół roku, a nie do pierwszych opadów deszczu). W związku z powyższym prosimy o zastosowanie takiej metody przy naprawie dróg gruntowych w naszym sołectwie.
  2. Ulica Wiosenna po pracach kanalizacyjnych jest w stanie krytycznym. Nawierzchnia ulicy wraz z chodnikiem jest rozjechana, zapadnięta, powstały niesamowite wyrwy między położonymi płytami betonowymi  i studzienkami. Samochody są zmuszone poruszać się  po chodniku, aby nie urwać podwozia. Sołtys Paczkowa p. Małgorzata Glabas-Gruszka wiele razy zwracała się w tej sprawie osobiście oraz mailowo od grudnia 2019r. do lutego br., dołączając zdjęcia uszkodzonej i rozjechanej ul. Wiosennej. Do dziś nie podjęto stosownych działań w tej sprawie. Mieszkańcy stracili już cierpliwość. Proszę osobiście sprawdzić jak wygląda ta ulica. Na odcinku od ul. Lodowej do ul. Śnieżnej stan ul. Wiosennej  jest podobny mimo, że nie były prowadzone
    prace budowlane.
  3. Jesteśmy zbulwersowani udzieleniem odpowiedzi na zapytanie jednego z mieszkańców z ul. Budowlanej, dotyczące naprawy tejże drogi w formie zrzucenia odpowiedzialności na wykonawcę kanalizacji sanitarnej mimo, że planowany termin zakończenia realizacji tych prac przewidziany jest na koniec III kwartału 2020 r. (ponad pół roku).
  4. Na ul. Betonowej przy samym wjeździe od ul. Sokolnickiej oraz na wysokości posesji numer 7 i 14 powstają ?wielkie kałuże?, które uniemożliwiają przejście mieszkańców suchą nogą. W tym miejscu pragniemy również przypomnieć, że wszystkimi dziurawymi ulicami poruszają się również piesi ? a w dużej części są to dzieci, które chodzą do Szkoły w Paczkowie jak i te starsze dojeżdżające do innych szkół z dworca w Paczkowie.
  5. P. Sołtys wnioskowała w zeszłym roku oraz ponownie 25.02.2020 r. o położenie przy wyjeździe z ul. Szparagowej płyt betonowych. Grunt w tej ulicy jest na tyle niestabilny, że po każdym dosypaniu kruszywa znowu tworzą się ?garby?.W odpowiedzi na kierowane w tej sprawie pisma otrzymała odpowiedź, że brak funduszy na ten cel.
  6. Zwracamy uwagę na ulicę Ogrodową, gdzie podczas większych opadów powstaje ogromna kałuża na całym skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i ul. Groszkowej. Zaprojektowany i wykonany podkład nie nadąża lub nie przyjmuje dużej ilości wody. W naszej ocenie podkład wchłaniający wodę został, źle wykonany. Uważamy, że wykonawca powinien w ramach gwarancji dokonać naprawy lub zastosować w tym miejscu dodatkową studnię chłonną.
  7. W nawiązaniu do wniosku mieszkańca ul. Budowlanej dotyczącego dostarczenia wywrotki tłucznia na potrzeby uzupełniania powstających dziur, które mieszkańcy sami systematycznie uzupełniają wykorzystując swoje prywatne materiały budowlane.

Prosimy o pozytywne wyrażenie zgody na ww. wniosek.

Na profilu Facebook ?Paczkowo? zamieszczony jest film pokazujący stan kilku ulic w Paczkowie ? zachęcamy do odwiedzenia profilu i zapoznania się z jego treścią.

Członkowie Rady Sołeckiej obecni na zebraniu w dniu 28 lutego: Sołtys Małgorzata Glabas-Grruszka, Radny Ryszard Dyzma, Aniela Strzelczyk, Tomasz Plenzler, Jacek Bura, Krzysztof Kowalski

… i tak 3-4 razy dziennie tor przeszkód – czas powiedzieć – DOŚĆ!

Opublikowany przez Tomasza Plenzler Środa, 26 lutego 2020