Dożynki Gminne Paczkowo 29 sierpień 2015

Gminne Dożynki w Paczkowie mamy za sobą. Rozpoczęto je barwnym korowodem z sołtysami i delegacjami sołectw z  wieńcami dożynkowymi oraz mszą św dziękczynną, którą poprowadził ks. Aleksander Brzeźiński.

Po części religijnej rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Starostowie Renata Bartkowiak i Janusz Pokorski przekazali Burmistrzowi Marianowi Szkudlarkowi symboliczny bochen chleba prosząc by gospodarował i dzielił tak, aby starczało go dla wszystkich.

Pan Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miejskiej  w Swarzędzu p. Barbara Czachura podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Rozdano również mały symboliczny chleb wśród gości dożynkowych.

Po obrzędzie z rąk p. Poseł Bożeny Szydłowskiej, Wojewody Piotra Florka i Burmistrza Mariana Szkudlarka wręczono zasłużonym rolnikom: Wojciechowi Zalewskiemu, Ireneuszowi Golda, Mirosławowi Mateli i Aleksandrowi Tylkowskiemu odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa”.

Kolejnym punktem programu były przedstawienia artystyczne. Na scenie zagościły:
Swarzędzka Orkiestra Dęta, Sekcja Regionalna Olszyna, Sekcja Piosenki Ośrodka Kultury, Sekcja Tańca Ośrodka Kultury, Kabaret Afera.

Punktem kulminacyjnym był występ zespołu „SHANTEL”, oraz DJe z MC Radio- Sebastian Kończak i Leszek Łukomski.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych: zamek dmuchany, zjeżdżalnia, zajęcia z animatorem, trampolina, stoisko z goframi i lodami.

Podczas imprezy  częstowano pysznymi ciastami upieczonymi przez nasze mieszkanki, a na stoisku gastronomicznym rozdawano darmową grochówkę i pajdy chleba z smalcem i ogórkiem, za sponsorowane przez RSP ?Kruszewnia.

Organizacja dożynek na tak dużą skalę to przedsięwzięcie wymagające zgrania, chęci wykonania czegoś w czynie społecznym. Bez tych wartości osiągnięcie celu byłoby bardzo trudne, dlatego w imieniu swoim i Rady Sołeckiej bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji tej imprezy.

Pracownikom Ośrodka Kultury za dużą pomoc i wspaniały program artystyczny, Zakładowi Gospodarki Komunalnej za przygotowanie terenu i utrzymanie w czystości wsi i miejsca na którym odbywały się dożynki.

Szczególne słowa wdzięczności kieruję do Marioli Kasprowicz naszej miejscowej malarce, która na tą okazję namalowała obraz, Anieli Strzelczyk, Stefani Szymkowiak i Rodzinie Państwa Zalewskim za ogrom pracy, poświęcony czas i zaangażowanie oraz serce włożone w pielęgnowanie tradycji.

Paniom seniorkom z „Wesołej Paczki” pod przewodnictwem Małgosi Pawlik za pomoc w dekoracjach. Naszym mieszkańcom Krystynie Kościelniak, Eli Szreter, Beacie Filusz,  Ani Prządak, Janinie Latanowicz, Agnieszce Głowackiej, Renacie Bartkowiak, Sławkowi Kędziora, Karolowi i Łukaszowi Zalewskiemu, Państwu Kocierzom z Sarbinowskiej, RSP-Pokój za pomoc w przygotowaniu pięknych dekoracji dożynkowych, oraz tym którzy spontanicznie i pięknie udekorowali swoje posesje.

Dziękuję sponsorom:

  • p. Kazimierzowi Dworczakowi-Prezesowi RSP-Kruszewnia oraz restauracji „Między Nami”, która należy do tejże spółdzielni
  • Darkowi Żołędowskiemu właścicielowi Sklepu-ABC,
  • Firmie „UNIPOL” właścicielowi sieci piekarni „Pod Strzechą”
  • Starostom Renacie Bartkowiak i Januszowi Pokorskiemu
  • Radnemu Ryszardowi Dyzma
  • Sklepowi „Anula”
  • p. Janinie i Stefanowi Poczeczyńskim
  • p. Bronisławie Zgoła.
  • Paniom za przygotowanie wypieków, które osłodziły czas spędzony: K. Żurawiecka, H Potocka, D Czaja, A Nowicka, B Frankowska, D Cichy, D Zalewska, Z Andryszak, B Małecka, S Nowak, G Jankowska, M Buchwal, A Staniszewska, E Szreter, H Stefańska, B Pawlak, E Ligocka, I Boroch, D Brok, M Matuszczak, H Bartkowiak, M Jonasik, K Mołczan, L Dorosz, R Bartkowiak, T Śmigaj, J Poczeczyńska, T Małecka, M Janowicz, T Wolińska, p. Świergiel, S Józefowska, K Swedziak, G Nabiałek, M Kołodziej, J Latanowicz, A Prządak, T Nowak, I Pawlicka, E Prządak, R Czarnecka-Pyła, I Poczeczyńska, M Jaśkowiak, I Wożniak, J Wożniak,                    A Gruszka, D Mieśnik, H Klupczyńska, A Kowalska.

Składam również podziękowania dla pań Grażynie Dyzma i Dorocie Czaja i Janinie Latanowicz za wsparcie i pomoc na dożynkach.

Radzie Sołeckiej za pracę włożoną w przegotowanie tych dożynek: Iwonie Boroch, Sabinie Nowak, Anieli Strzelczyk, Ryszardowi Dyzma, Arturowi Mokrackiemu i Krzysztofowi Kowalskiemu.

Mam nadzieje, że wszystkich wymieniłam, którzy swoją pracą i zaangażowanie przyczynili się do organizacji dożynek. Jeżeli jednak jest inaczej i kogoś z państwa pominęłam to z góry przepraszam i jednocześnie dziękuję.

Małgorzata Glabas-Gruszka
Sołtys Paczkowa